Do you love to look your very best? Do you have a favourite salon or studio that you visit when you want to get pampered? Want to give back to those who make you look and feel so great by helping them get the recognition they deserve? Whether it's s stylish new haircut that gives you those luscious locks you've always dreamed of or glowing, radiant skin from a fantastic facial that makes you feel amazing, make sure the person who made you feel this way, knows it!

There are 23 categories to nominate in and they are:

::: BEAUTY :::


Beauty Salon of the Year

This award acknowledges the best in the business. It goes to a salon that provides impeccable service, innovative and inspiring beauty treatments and results that really work.

North East
Miss Independent (Middlesbrough)
Enhance Beauty Rooms (Northumberland)
Sirens Hair and Beauty (Durham)
Beautonic (Newcastle-upon-Tyne)
Bel Viso (Stockton)

North West
Face Values (Altrincham)
Bodywise (Bolton)
Tranquility Skin & Body Care (Wigan)
Banks Health & Beauty (Carlisle)
Carriages Hair & Beauty (Bury)

Yorkshire
De Lacy Spa (Beverly)
Chocolate Beauty Spa (Leeds)
Beauty Matters (Leeds)
Elixir Beauty (Halifax)
Wigs & Warpaint (Sheffield)

East Midlands
Studio 5 Beauty (Derbyshire)
Beautique (Loughborough)
Beauty Room Express (Mansfield)
The Beauty Room (Nottingham)
Simpsons City Centre Medi Spa (Lincoln)
Ellirew's Boutique (Cleethorpes)
The Treatment Room (Tutbury)
Beauty at the Gate (Holton Le Clay)

West Midlands
Lavella Beauty & Wellbeing (Coventry)
Beauty Lounge (Hanley)
Heaven Sent (Sutton Coldfield)
Serenity Hair (Birmingham)
Simis (Birmingham)
Wollaston Beauty Clinic (Stourbridge)
The Retreat Leamington Spa (Leamington Spa)

East
Beauty Basement (Southend-on-Sea)
The Therapy Room (Epping)
Diamond Beauty Salon (Rochford)
Beauty WithIn (Ipswich)
Aviva Day Spa (Luton)

South East
Madison Beauty Salon (Berkhamsted)
The Parlour (Oxford)
Beautiful Escape (Reading)
Leah Durrant Beauty Retreat (Chertsey)
Bloom Beauty Bar (Berkhamsted)
Indulge (Newbury)

South West
Simply Beautiful by Emma (Swindon)
Feel Better Days (Bridgewater)
Avalon Beauty Centre (Cheltenham)
Aura of Beauty (Cheltenham)
Cedars Health and Beauty Centres (Gloucester)

London 
The Beauty Lounge (Croydon)
Vanilla Beauty Lounge (Ashford)
Lashious Beauty Salon (Ealing Broadway)
White Nails (London)
Nubarose (London)

Beautician of the Year
This category recognises a person who makes a potentially painful procedure as painless as possible whether it is hot wax, tweezers or another similar beauty tool. The recipient is a 'go to' beauty expert and someone who successfully builds extremely close and trusted relationships with clients.

Emma North (Simply Beautiful by Emma, Swindon)
Madison Coats (Madison Beauty Salon, Berkhamsted)
Beth Thurman (Banks Health & Beauty, Carlisle)
Alice Nixon (Simply Gorgeous Beauty, Derby)
Cymone Young (The Beauty Pad, Malvern)
Bonnie Jackson (Bonnies Beauty Spot, Draycott)
Katie Cutler (Katie Cutler, Gateshead)
Nicola Day (Hairven, Nottingham)
Marry Zacharia (Pure Enfield Aveda Hair & Beauty, Enfield)
Amy Dodworth (Aimes Health & Beauty, Knaresborough)

Make up Specialist of the Year
This category awards someone who is gifted in makeup application and specialist techniques that result in a flawless finish for any occasion.

Lindsey Everton (House of Make-up, Manchester)
Kerry Blois (Diamond Beauty Salon, Essex)
Davinia Fermi (DFMA, Brighton)
Jodie Smith (Jodie A Smith, Manchester)
Samantha Mercer (The Dollz, Preston)
Elaine Jones (School of Make-up, Manchester)
Nicola Howard (Tiger Make-Up, Liverpool)
Emma Clare (The Make-Up Clinic, Cheshire)
Laura Hannon (The Central School of Make-Up, Birmingham)
Chloe McCall (Chloe McCall, West Midlands)

Nail Technician of the Year
This award celebrates the talented person who ensures their clients' nails are always groomed to perfection.

Natasha Lee (Divine By Design, Chester)
Dean Fell (Dean Fell, Leigh-On-Sea)
Amy Thompson (Fingertip Beauty, Retford) 
Stacey Turford (Ki Health & Beauty, Worcester)
Kerry Winder (Scarlett Louis, Morecambe)
Melanie Lewendon (Simply Gorgeous Beauty, Derby)
Kate Burrows (Feel Better Days, Bridgewater)
Nicole Parker (The Violet Butterfly, Glastonbury)
Belinda Price (Nail Spa, Huddersfield)
Lydia Upjohn (Pinkies Polished Nails & Beauty, Chorley)

Tanning Salon of the Year
This award acknowledges the hard work, determination and passion implemented by owners, management and staff to ensure a haven for clients looking for flawless results.

Tan'd (Northampton)
The Beauty Lounge (Byfleet)
Beauty Room (Rothley)
Miss Independent (Middlesbrough)
Zensational (Manchester)
Renaissance Skincare Beauty (St Helens)
Sunshine Tanning (Leeds)
Apollo Beauty Salon (Preston)
Touch of Serenity (Lancaster)
Glamorous Beauty Spa (Liverpool)


Professional Product of the Year

Dermalogica
Aveda
Professional Sebastian
Beautiful Brows
OPI
NSI Nail Products
Redken
Balmain Hair Extensions
Matrix Hair Care
Tigi Hair Care

Cosmetic Clinic of the Year
This category recognises the clinic with amazing staff that provides a fantastic overall experience. The Cosmetic Clinic of the year provides the best innovative treatment from Botox to IPL and leaves us feeling gorgeous and confident.

Diane Nivern Clinic (Manchester)
Worsley Laser Clinic (Manchester)
Zenith Cosmetic Clinics (Nottingham)
Cosmedic Clinic (Tamworth)
East Midlands Laser Clinic (Mansfield)
Good Skin Days (Leeds)
Air Aesthetics (Henley-in-Arden)
Liverpool Cosmetic Clinic (Liverpool)
Harrogate Health & Beauty Cosmetic Clinic (Harrogate)
Face Etc Medi Spa (York)

Spa of the Year
This category recognises those safe havens and hidden gems that allow visitors to rest, be pampered and rejuvenate their body and spirit.

North
Bali Health Lounge (Manchester)
Bliss Beauty Spa (Leeds)
Shrine Salon and Spa (Leeds)
The Woodland Spa (Burnley)
Carden Park (Cheshire)
Devonshire Arms Spa (Bolton Abbey)
Stanley House (Mellor)
Titanic Spa (Huddersfield)
Spa Beautiful (Warrington)

Midlands
Natural Beauty Day Spa (Stoke-on-Trent)
Simpsons Boutique Spa at Branston Hall (Branston)
Obsession Salon & Spa (Branston)
The Malvern Spa (Malvern)
Spa 6 (South Cerney)
At One Day Spa (Birmingham)
Moddershall Oaks Spa (Moddershall)
Eden Hall Day Spa (Newark)
The Retreat Leamington Spa (Leamington Spa)
Owl House Day Spa (Diseworth)

South
Vita Skin Spa (Salisbury)
The Signature Spa (Bishop's Stortford)
Pure Indulgence Day Spa (Oxford)
The Day Spa Whittlebury Hall (Towcester)
Blissfully Young (Milton Keynes)
Aquarias Spa (Malmesbury)
The Grove (Hertfordshire)
Danesfield House & Spa (Marlow)
Old Thorns (Liphook)
Hartwell House Spa (Near Aylesbury)

Masseuse of the Year
This category celebrates those individuals with magic hands! It's internationally known that there is no better stress reliever than a massage. The Masseuse of the year award goes to the individual whose clients have received excellent service and amazing results.

Melissa Dowden (The Violet Butterfly, Glastonbury)
Gina Baumber (De Lacy Spa, Beverly) 
Carmen Pooley (Beauty Within, Ipswich)  
Sarah Morgan (Bel Viso, Stockton)
Michelle Baker (Aimes Health & Beauty, Knaresborough)
Andrea Woods (Renaissance Skincare Beauty, St Helens)  
Samantha Lindsley (Bel Viso, Stockton)
Mazie Smith (Lavella Beauty & Wellbeing, Coventry)
Shanda Wright (Chocolate Beauty Spa, Leeds)
Kelly Oleary (The Parlour, Oxford)


::: HAIR :::



Junior Stylist of the Year
This category celebrates the emerging talent in the Scottish hairdressing industry and rewards them for their talent and skill at this early point in their career.

Emily Cooper (Jessica's Hair & Beauty, Swindon)
Michelle Sutton (Kate Preston Hair & Beauty, Fareham)
Charlotte Prosser (Blow Me Hairdressing, Bristol)
Shauna Bryan (Indulgence Hair & Beauty Salons, North Finchley)
Leah Burke (The Salon TW18, Staines)
Molly-Jayne Brotherton (Mitchell & Mitchell Salons, Wednesbury)
Yasmin Allen (LK Hair and Beauty, Berkshire)
Sasha Jones (Mint Hair Boutique, Nottingham)
Georgia Powell (Leah Durrant Hair Salon, Chertsey)
Lucy Bredford (Frisor, Hale)

Colour Technician of the Year
This category recognises the talents of colour specialists who can make beautiful cuts come to life in a spectrum of shades and highlights.

Rick Roberts (Rick Roberts, Beverley)
Phillipe Chambers (Frisor, Hale)
Paul Watts (Paul Watts Hairdressing, Northamptonshire)
Robert Eaton (Russell Eaton, Leeds)
Jake Henry (The Hepburn Hair Project, Manchester)
Seamus McCrory (The Hepburn Hair Project, Manchester)
Leah Riley (The Colour Room, Manchester)
Stephanie Baker (Luxe Hair Design, Farnborough)
Nicola Cartwright (Voodou Liverpool)
Natasha Hughes Buckley (The Hair Bank, Manchester)

Men's Stylist of the Year
Male grooming has seen a sharp rise in recent years and this category celebrates those who make England's men even more gorgeous than usual.

Tas Anastasis Panteli (Pure Enfield Aveda Hair & Beauty, Enfield)
Chris Mullen (Flanagans, Manchester)
Davos Langum (Barbers No.1, Liverpool)
Joe Kondakje (Dukes Barbers, Oxford)
Joe Mills (Joe & Co, London)
Joth Davies (Savills Barbers, Sheffield)
Sam Campagna (Alternative Barbering Co., St Albans)
Samuel Habte (Decent Cut, Manchester)
Johnny Shanahan (Barber Barber, Manchester)
Philip Unsworth (Guappo Hair Design, Durham)

Women's Stylist of the Year

Kate Williams (Code Hair, Lowestoft)
Rick Roberts (Rick Roberts, Beverly)
Simone Spencer (Be Ba Bo, Harrogate)
Emma Johnson (Strand, Luton)
Rissy Gannon (Sorted Hair and Beauty, Thatcham)
Kate Preston (Kate Preston Hair & Beauty, Fareham)
Tom O Brian (Baroque Hair, Harrogate)
Nicola Dinmore (Ginger Hair Design, Sheerness)
Jade May (The Wonderlab, Chorleywood)
Antonietta Monreale (Cutting IT, Chertsey)

 

Best Barber 2016
This category recognises those who provide top class service and treatments to men, from a haircut to a beard trim, this is the one stop shop for male grooming.

North
Gary Pearce Men's Hair (Huddersfield)
King Koby's Chop Shop (Leeds)
The Gentlemen's Lounge (Leeds)
Flanagans (Manchester)
Barbers No.1 (Liverpool)
Barber Barber (Manchester)
The Gents Room Barbershop (Preston)
The Barber Shop Dale Street (Liverpool)
Gentry Grooming Co (Manchester)
Westgate Barbers (Huddersfield)

Midlands
Kings Barbers Club (Birmingham)
Savills Barbers (Sheffield)
Barbers of Nottingham (Nottingham)
Homme & Co (Leicester)
The Dandy Gent (Derby)
Sedgwick Barber Room (Coventry)
Barbers Lounge (Lichfield)
Stefanos Barbers (Stoke-on-Trent)
Ikon Barbers (Birmingham)
Dapper Chaps (Northampton)

South
Ruffians (London)
Dukes Barbers (Oxford)
Alternative Barbering Co. (St Albans)
Celik's Mensroom (Cambridge)
Eds Mens Grooming (Watford)
McQueen & Co (Cambridge)
Braid Barbers (Banbury)
Gregory Max Barbers (Milton Keynes)
Head 2 Head (Peterborough)
Murdock London (London)


Hair Extensions Specialist of the Year
Due to the high demand for luscious locks, this category rewards and recognises those who specialise in this field. Whether it is bonds of weaves or a more complex procedure, these specialists ensure they provide the best service and ensure impeccable hair treatment to suit the needs of their clients.

Kelly Diver (Hair Faeries, Manchester)
Victoria Cartwright (Lox of Love, Durham)
Stephanie Wrigglesworth (Stephanie Hair Extensions, Birstall)
Gemma Priestly (Godiva, Thirsk)
Louise Smith (The Hippy Hair Club, Liverpool)
Kathleen Macfarlane (Love Extensions, Cleethorpes)
Kelly Lees (Rebellion Hair Extensions, Stoke-on-Trent)
Helen Roche (The Hair Extensions Boutique, Cheshire)
Dianne Marshall (Dianne Marshall Hair Extensions, Liverpool)
Nicole Neale (The Hair Bank, Manchester)

Hair Salon of the Year
This category recognises the salon with the best most creative staff and the most comfortable surroundings.

North East
Aspire Hairdressing & Beauty (Middlesbrough)
Guappo Hair Design (Durham)
Collective Hairdressing (Newcastle)
Steven Scarr Hairdressing (Durham)
Convey Salons (Middlesborough)

North West
Original Hair Studio (Bolton)
The Colour Room (Manchester)
Level 13 (Poulton-Le-Fylde)
Herbert of Liverpool (Liverpool)
Voodou Liverpool (Liverpool)

Yorkshire 
Baroque Hair (Harrogate)
Mod Salons (Leeds)
Wigs & Warpaint (Sheffield)
Bang Hair (York)
Salon 54 (Thirsk)

East Midlands
The Hair Room (Nottingham)
Hairven (Nottingham)
Dudley's Hair and Beauty (Nottingham)
Dillon & Lee (Nottingham)
Bliss Hair (Nottingham)

West Midlands
Suyo Hairdressing (Birmingham)
Michelle Griffin Academy (Birmingham)
Avant Garde (Worcester)
Sixth Sense Salon (Sutton Coldfield)
Mitchell & Mitchell Salons (Wednesbury)

East 
Yaxley Hair and Beauty (Witham)
The Wonderlab (Chorleywood)
Code Hair (Lowestoft)
Dolls & Dudes (Luton)
Russo Hairdressing (Bedford)

Hair Salon of the Year
South East
The Hair Secret (Berkhamsted)
LK Hair and Beauty (Berkshire)
Kate Preston Hair & Beauty (Fareham)
Leah Durrant Hair Salon (Chertsey)
Bravo Hairdressing (Newbury)

South West
AKA Professional Hairdressing (Bristol)
Goldsworth Hairdressing (Swindon)
Blow me Hairdressing (Bristol)
Stuart Holmes Salon (Cheltenham)
The Hair Group Cirencester (Cirencester)

London
Jamie Stevens (London)
Karine Jackson (London)
Jo Hansford (London)
Metropolis Hairdressing (Kingston upon Thames)
Taylor Taylor London (London)


::: ACROSS HAIR & BEAUTY SECTOR
:::

Salon Design of the Year
The category celebrates the most stylish and comfortable salon, be it hair, beauty or cosmetic.

Nicola Smyth (Leamington Spa)
Pierre Alexandre (Manchester)
Opium (Cheshire)
Millie Rose Hair and Beauty (Lowestoft)
Michael Andrew (York)
Shapes Salon (Leicester)
NuYu (Lichfield)
Richard Wallace Hair (Solihull)
Pinks (Dudley)
Emma J Steven (Sutton Coldfield)

 

Best of Manchester
This category recognises a Manchester based Salon who has successfully established themselves within the local hair and beauty sector and is recognised and respected as an expert in their trade.

The Hair Bank
The Hepburn Hair Project
Umberto Gianinni
Nicky Clarke
Ethos Hair Dressing
Fretwell Bennett
The Colour Room
Elysium
Village Hair
Lush Locks

Team/Service of the Year
A salon is nothing without its dedicated team of professionals. This award recognises the passionate and friendly salon staff across Scotland, committed to always delivering the best service and treatments to their customers.

North East
LA Scissor Sisters (Middlesbrough)
Thomas Scott Hairdressing (Durham)
Collective Hairdressing (Newcastle)
Zanders Hair Design (Newcastle upon Tyne)
April Egan Hairdressing (Gateshead)

North West
Robert Brannon (Burnley)
Frisor (Hale)
Gareth West (Knutsford)
Esky Hairdressing (Wilmslow)
Hair by Michael Ford (St Helens)

Yorkshire
Be Ba Bo (Harrogate)
Renegade Hair Studio (Leeds)
Beau Hair (Bedale)
Russell Eaton (Leeds)
Kudos Hair Salon (York)

East Midlands
L Beauty (Derby)
Mint Hair Boutique (Nottingham)
The Treatment Room (Tutbury)
Ben Brown Hair (Derby)
Beauty Pad (Derbyshire)

West Midlands
The Beauty Lounge (Stoke-On-Trent)
The Hart Spa (Middleton)
Evolve Hair & Beauty (Shrewsbury)
Ooh La La (Coventry)
Richard Wallace Hair (Solihull)

East
Vanity Hair & Make up (Southend-On-Sea)
The Hair Secret (Berkhahamsted)
The Wonderlab (Chorleywood)
Strand (Luton)
Beauty Matters (Leeds)

South East
The Salon TW18 (Staines)
Matthew Clulee (Oxford)
Luxe Hair Design (Farnborough)
Number 40 Hair Salon (Chichester)
Serenity Hair (Rustington)

South West
Jessica's Hair & Beauty (Swindon)
Blow Me Hairdressing (Bristol)
Bonomini (Bristol)
Number Three Hairdressing (Bath)
Stuart Holmes Salon (Cheltenham)

London
James Whitaker Hairdressing (Enfield)
M & M Hair Academy (Ealing)
Kell Scott Haircare (West London)
Indulgence Hair & Beauty Salons (North Finchley)
Pure Enfield Aveda Hair & Beauty (Enfield)




Nominations can also be sent via email to: events5@creativeoceanic.co.uk

Or by post to:
The English Hair & Beauty Awards
Polar House
20 Darnely Street
Glasgow
G41 2SE

Click here to view our full nomination process >>

Our Sponsors & Partners