FINALISTS 2017

Chapter 1:
Beauty Salon of the Year
East Midlands
Studio 5 Beauty (Ilkeston)
The Beauty Room (Nottingham)
Simpsons City Centre Medi Spa (Lincoln)
Ellirew’s Boutique (Cleethorpes)
Beauty Pad (Glossop)
Hayloft Beauty Salon (Glossop)
L Beauty (Derby)
Le Belle (Hucknall)
Pamper Room (Leicester)
The Beauty Refinery (Leicester)

Beauty Salon of the Year
West Midlands
Lavella Beauty & Wellbeing (Coventry)
The Beauty Lounge (Stoke-On-Trent)
Heaven Sent (Sutton Coldfield)
Avenue Hair & Beauty (Coventry)
Inner Peace Wellness (Birmingham)
Ki Health and Beauty (Worcester)
The Retreat Leamington Spa (Leamington Spa)
La Belle Vie (Lichfield)
Salon Ten (Shropshire)
Tweeks Beauty (Coventry)
The Treatment Rooms (Tutbury)

Beauty Salon of the Year
East
Aviva Day Spa (Luton)
Diamond Beauty Salon (Rochford)
Beauty WithIn Ipswich Ltd (Ipswich)
Elysium Beauty Lounge (Luton)
Especially you (Shefford)
GlamR Make Up Hair and Beauty (Oulton Broad)
Honey Therapy (Frinton on Sea)
Revive Luxury Beauty (Luton)
COCO Towcester (Towcester)
Sirens Health & Beauty Retreat (Felixstowe)

Beauty Salon of the Year
South West
Simply Beautiful by Emma (Swindon)
Feel Better Days (Bridgewater)
Beauty Boutique (Swindon)
Monroes Hair & Beauty (Devonport)
Cherish Salon (Tetbury)
Your Inspired Beauty (Swindon)
The Powder Room (Plymouth)
The Beauty Lounge Salcombe (Salcombe)

Beauty Salon of the Year
South East
Gorgeous Nail & Beauty Emporium (Bexley)
Jessica's beauty bar (Reading)
Leah Durrant Beauty Retreat (Chertsey)
Bloom Beauty Bar (Berkhamsted)
Indulge (Newbury)
Belles Beaus & Beauty Clinic (Lancing)
Riverside Beauty (Bursledon)
Rocka salon (Crowborough)
Sigma Beauty (Gravesend)
Pretty Woman Beauty Salon (Alresford)
Lucy Bernier Nails and Beauty (Fareham)
Beautiful escape (Mortimer)

Hair Salon of the Year
East Midlands
The Hair Room (Nottingham)
Hairven (Nottingham)
Dudley's Hair and Beauty (Nottingham)
Dillon & Lee (Nottingham)
Barbarella Hair (Northampton)
Identity (Chesterfield)
Mint Hair Boutique (Nottingham)
Paul Watts Hairdressing (Oundle)
Pure Hair & Beauty (Nottingham)
Salonista (Corby)

 

Hair Salon of the Year
West Midlands
Griffins Salons (Birmingham)
Ruby Tuesday's Hair & Beauty Boutique (Coventry)
Sixth Sense Salon (Sutton Coldfield)
Mitchell & Mitchell Salons (Wednesbury)
17a (Coventry)
Klickers Hair Salon (Rugby)
Johns Hair Design (Nuneaton)
The Hair Factory (Redditch)
Vito Hair & Beauty (Walsall)
Stephen Pyne Hairdressing & Beauty (Walsall)

Hair Salon of the Year
East
Yaxley Hair and Beauty (Witham)
The Wonderlab (Chorleywood)
Code (Lowestoft)
Ellis' (Rochford)
Spencer Lynch Hair & Beauty (Basildon)
Cabello Hair & Beauty Ltd (Witham)
Adam Hair & Beauty (Cambridge)
Serenity Loves (Peterborough)
Benedict Hairdressing (Luton)
Rinaldi Hair and beauty (Bedford)

Hair Salon of the Year
South East
The Hair Secret (Berkhamsted)
The Salon TW18 (Staines)
Kate Preston Salons Ltd (Fareham)
Leah Durrant Hair Salon (Chertsey)
Bravo hair (Newbury)
Academy of hair (Uckfield)
Luxe Hair Design (Farnborough)
LK Hair & Beauty (Newbury)
Mission Hair & Beauty (Newbury)
Perfectly Posh Hair (Hungerford)

Hair Salon of the Year
South West
AKA Professional Hairdressing (Bristol)
Madelyn Hairdressing (Berkeley)
Blow Me Hairdressing (Bristol)
Sienna Taye Hairdressing (Salisbury)
Studio B (Bridgwater)
Twenty21One (Bridgwater)
Laura Leigh Hair and Beauty (Cheltenham)
Goldsworthy's Hairdressing (Swindon)
Salon Secrets (Chippenham)
Stuart Holmes Salon (Cheltenham)

 

Best Customer Service
East Midlands
Mint Hair Boutique (Nottingham)
Chic Boutique (Kirkby-in-Ashfield)
Cocco Salon (Derby)
Beauty Pad (Glossop)
The HairWorx (Glossop)
NJUK HAIR & BEAUTY (Chesterfield)
Sophie Elise Beauty Boutique (Melton Mowbray)
Venus Beauty and Aesthetics (Nottingham)
Taylor & Co (Loughborough)
Tip Top Hair Design (Ashby De la Zouch)
Naked The Hair Salon (Northampton)

Best Customer Service
West Midlands
The Beauty Lounge (Stoke-On-Trent)
Bellissima (Leek)
The Treatment Rooms (Tutbury)
OohLaLa (Coventry)
Wow Hair (Wolverhampton)
Elegant Nails and Permanent Make Up (Stoke-On-Trent)
Simon John Hair Salon (Tamworth)
Oakley and Irvine (Stratford upon Avon)
Haywood Hair Studio (Stafford)
Obsession Salon & Spa (Lichfield)

Best Customer Service
East
Vanity Hair & Make Up (Southend-On-Sea)
Alchemy Hair Boutique (Caddington)
House of Hair (Corby)
Legend (Southend On Sea)
Blush Beauty (Kettering)
5th Avenue Hair & Beauty Spa Ltd (Bedford)
Mac Millan Hairdressing (Bedford)
Stephen John (Bury St Edmunds)
Moda Affair Haidressing (Luton)
Pinx & Blues (Luton)

Best Customer Service
South East
Diamond Edge Professional Hair (Gosport)
Eyes Wide Shut (Newbury)
Tiffanys Hair and Beauty Boutique (Thatcham)
Medusa Hairdressing (Southsea)
Q Hair and Beauty (Chichester)
Ginger Hair Design (Sheerness)
Roxi-Lou's Hair and Beauty (Gosport)
S.H.E Hair and Beauty Salon (Goring)
Style & Sophistication (Cholsey)
Sugarlocks Hair (Portsmouth)

Best Customer Service
South West
Jessica's Hair & Beauty Ltd (Swindon)
Blow me Hairdressing (Bristol)
JAS Hair & Beauty (Salisbury)
Crues (Basingstoke)
A'court Hair (Bournemouth)
Arena Hair Salon (Plymouth)
Summerbee’s (Stroud)
Clear Cut Hairdesign (Malmesbury)
Charisma Hair & Beauty (Bristol)
Nuala Morey Hair & Beauty (Bristol)

Barbers of the Year
East Midlands
Homme & Co (Leicester)
Barbers of Nottingham (Nottingham)
The Grooming Room (Ashby de-la Zouch)
Bloke (Derby)
No.9 Men´s Hair (Nottingham)

Barbers of the Year
West Midlands
Sedgwick Barber Room (Coventry)
Jeeves at Fifty Four (Daventry)
The Barber House (Birmingham)
Michael's Barber Shop (Cradley)
Alfredo's Barbershop (Birmingham)

Barbers of the Year
East
Braid Barbers (Milton Keynes)
Toni & Remi Unisex Hairdressers (Cambridge)
D'Arcys Gents Hairdressing (Bedford)
Head 2 Head Barber Shop (Peterborough)
Netherton Barber Shop (Peterborough)

Barbers of the Year
South East
Gentlemen's barbers (Oxford)
Top Barbers (Reading)
Salvo + Alex for men (Reading)
Raggos Barbering Studio (Basingstoke)
Alternative Barbering Co. (St Albans)

Barbers of the Year
South West
RSR Mens Hair (Bristol)
Virgilio's Barber Shop (Swindon)
Hair at Back2Back (Glastonbury)
Mint Bournemouth (Bournemouth)
J P's Barber Shop (Sherborne)

Spa of the Year
East Midlands
Simpsons Spa Branston Hall (Lincoln)
Ragdale Hall Health Hydro and Thermal Spa (Melton Mowbray)
Spa at Breadsall Priory Marriott Hotel & Country Club (Derby)
Eden Hall Day Spa (Newark)
Owl House Day Spa (Derby)

Spa of the Year
West Midlands
Natural Beauty Day Spa (Stoke-on-Trent)
Obsession Salon & Spa (Lichfield)
The Floating Spa (Birmingham)
Moor Hall Hotel & Spa (Sutton Coldfield)
Moddershall Oaks Country Spa Retreat (Moddershall)

Spa of the Year
East
The Grange Spa (Sleaford)
Riverhills (Ipswich)
Huntingdon Spa (Huntingdon)
Y Spa at Wyboston Lakes Spa (Wyboston)
Imagine Health & Spa (Cambridge)

Spa of the Year
South East
Pure Indulgence Day Spa (Oxford)
Reading Room Day Spa (Iford)
Nirvana Spa (Wokingham)
Champneys City Spa (Milton Keynes)
The Spa Odyssey (Stevenage)

Spa of the Year
South West
Vita Skin Spa Ltd (Salisbury)
Barnsley Spa & Skincare Centre (Cirencester)
Chapel Spa (Cheltenham)
Thermae Bath Spa (Bath)
Lido Spa (Bristol)

Salon Based Make up Specialist of the Year
Beauty Temple (Nottingham)
Diamond Beauty Salon (Rochford)
DFMA (Brighton)
Maxine Holland (Tibshelf)
Alla Moda Hair & Beauty Salon (Belper)
Lush Beauty (Tamworth)
The Central School of Make-Up (Birmingham)
NUYU Lichfield (Lichfield)

Freelance Make up Specialist of the Year
Joanne Boffin (Beauty Treats, Coventry)
Chloe McCall (Chloe McCall Makeup Artist, Stourbridge)
Rochelle O'Brien (Rochelle O'Brien Makeup Artist, Melton Mowbray)
Paula Tennant (Paula Tennant Bridal Make-Up Artist, Melton Mowbray)
Caroline Kent (Caroline Kent Makeup Artist, Nottingham)
Jodie Hazlewood (Makeup by Jodie, Birmingham)
Katy Bird (Katy Bird Makeup Artist, Birmingham)
Zara Willetts (Zara - Beautiful Hair & Make Up, Birmingham)
Lucy Davis (Lucy Davis Make-up Artist, London)
Gemma Clarke (Gemma Clarke Professional Makeup Artist, Coventry)
Lissy Puig (Beauty by Lissy, Newbury)

Beautician of the Year
Cymone Young (The Beauty Pad, Malvern)
Joanne Boffin (Beauty Treats, Coventry)
Laura Watts (Vita Skin Spa Ltd, Salisbury)
Nicola Nelson (Revive Luxury Beauty, Luton)
Stephanie Drewett (Beauty Boutique, Swindon)
Irina Hyett (Blush Beauty, Kettering)
Roxanne Smith (Studio 5 Beauty, Ilkeston)
Stacey Turford (Ki Health and Beauty, Worcester)
Katherine Terry (Aviva Day Spa, Luton)

Nail Technician of the Year
Abigail James (The Boutik, Plymouth)
Tina Li (All Things Nails, Wellingborough)
Carol-Ann Beresford (Creative Nails Hair & Beauty, Nottingham)
Cheryl Walker (Cheryls Nail Design Ltd, Kingswinford)
Denisa Georgescu (Koko Nail Bar, Birmingham)
Donna Billings (D's Nail Parlour, Leek)
Emma Harrison (Nailed Em, Smethwick)
Erin Searle (Nails by Erin, Fareham)
Jazz Rawlins (Jazz Rawlins Hair & Nail Design, Portsmouth)
Lysa Glover (LG Nails & Beauty, Nottingham)

Junior Stylist of the Year
Nicole Collins (Dudley's Hair and Beauty, Nottingham)
Chloe Wilson (Mint Hair Boutique, Nottingham)
Lois Metcalf (Blow Me Hairdressing, Bristol)
Georgia Settle (House of Hair, Corby)
Melissa Smith (Oakley and Irvine, Stratford upon Avon)
Melissa Wise (The HairWorx, Glossop)

Best of Birmingham
Cora Hair
HUSH Hair & Beauty
Bad Apple Hair 
Suyo Hairdressing
Parlour Hair
Charlie's Axis Hair Salon
Stevensons Hair
Benjamin Ryan Hair
George Kosit Hair
JYG Hair & Beauty

Colour Technician of the Year
Ellena Eracleous (Kay & Kompany, London)
Nicola Dinmore (Ginger Hair Design, Sheerness)
Stephanie Jones (The Walled Garden, Fareham)
Paula Grocock (Toxic Cherry Hair and Beauty, Ashby de la Zouch)
Roxie Hands (Benjamin Ryan Hair, Birmingham)
Paul Loftus (Cora Hair, Birmingham)
Nina Romeu (Charisma Hair & Beauty, Bristol)
Karen Kelly (Oakley and Irvine, Stratford upon Avon)
Amy Clee (Mitchell & Mitchell Salons, Wednesbury)

 

Salon Design of the Year
Barbarella Hair (Northampton)
Q Hair and Beauty (Chichester)
Rebecca Ann Hair and Beauty (Queniborough)
Indulge (Newbury)
Klickers Hair Salon (Rugby)
HUSH Hair & Beauty (Birmingham)
Cocoon Hair and Beauty (Reading)
Stylist of the Year
Paul Loftus (Cora Hair, Birmingham)
Paul Watts (Paul Watts Hairdressing, Oundle)
Phoebe Gretton (Hairven, Nottingham)
Jade May (The Wonderlab, Chorleywood)
Nicole Chilmaid (Ellis', Rochford)
Michelle Griffin (Griffins Salons, Birmingham)

Men Stylist of the Year
Tas Anastasis Panteli (Pure Enfield Aveda Hair and Beauty, London)
Samuel Panetta (Homme & Co, Leicester)
Paul Fox (Jeeves at Fifty Four, Daventry)
Robert Braid and David Braid (Braid Barbers, Milton Keynes)
Dale Sampey (The Barber House, Birmingham)
Carl Sedgwick (Sedgwick Barber Room, Coventry)

Hair Extension Specialist of the Year
Effin Hair (Leicester)
Emily Jane Hair (Newbury)
Lg hairdressing (Nottingham)
Perfect tresses (Coventry)
Too Perfect Hair Extensions (Walsall)
Magic Mirror Hair Boutique (Nuneaton)
Roberto Hair Extensions (London)
M Hair Extensions (Nottingham)
Blend Salon (Derby)
Bondgirl Hair Extensions (Solihull)

Masseuse of the Year
Melissa Dowden (The Violet Butterfly, Glastonbury)
Sarah Murphy (Beauty Pad, Glossop)
Sarah Redwood (The Beauty Room, Nottingham)
Mazie Smith (Lavella Beauty & Wellbeing, Coventry)
Isabella Eaton (The Treatment Rooms, Tutbury)
Janan Saher (Aviva Day Spa, Luton)
Jordanna Sellick (Feel Better Day, Bridgewater)
Jade Johnson (Leah Durrant Beauty Retreat, Chertsey)
Sophie Hewitt (Sophie Elise Beauty Boutique, Melton Mowbray)
Hannah Hudson (Indulge, Newbury)

Tanning Salon of the Year
Kwik Tan (Nottingham)
Bodyworks Boutique Beauty Salon (Nottingham)
Tanning Shop (Derby)
The Tanning Rooms (Nottingham)
Tip Top Tan (Newport Pagnell)
The Venue (Coventry)
T2 Tanning and Beauty (Solihull)
Utopia (Harborne)
Flawless Tanning and Beauty (Tamworth)
Just Tanning (Cambridge)

Cosmetic Clinic of the Year
Pure Aesthetics (Nottingham)
Face & Body Medi-Cosmetic Centre Ltd (Derby)
Aesthetics Hair & Beauty (Solihull)
East Midlands Laser & Cosmetic Clinic (Mansfield)
City Laser & Skin Clinic (Leicester)
Cambridge Skin & Laser Clinic (Cambridge)
Oxford & Leamington Facial Aesthetics (Oxford)
The Chiltern Medical Clinic (Reading)
Agno Aesthetics (Rickmansworth)
My Body Centre (Hemel Hempstead)

Training Academy of the Year
Jane Bryan Beauty Training (New Alresford)
Olive Training (Warminster)
Sunshine Hair & Beauty Training Academy (Someshet)
MAKUP The Academy for Film & Media Make Up (Birmingham)
Your Beautique Training (Birmingham)
The Academy of Hair (Woking)
The London Hairdressing Apprenticeship Academy (Borehamwood)
Reflections Training Academy (Birmingham)
The Central School of Make Up (Birmingham)
The East Midlands College of Health & Beauty (Derby)

Best of London
Bijou Salon
Kay & Kompany  
Leopard Lounge
Man Made
Orange Chat
Pure Enfield Aveda Hair and Beauty
Saks Hair & Beauty
White Nails
Karine Jackson Hair & Beauty

Outstanding Salon of the Year
Yaxley Hair and Beauty (Witham)
Vanilla Hair and Beauty (Portchester)
The Style Lounge (Bolnore Village)
The Nail and Beauty Clinic (Isle of Wight)
Hayloft Beauty Salon (Glossop)
The Beauty Lounge (Nottingham)
Toxic Cherry Hair and Beauty (Ashby de la Zouch)
Rebecca Ann Hair and Beauty (Queniborough)
George's Hairdressing (Leicester)

Team of the Year
Ego Hair & Beauty Salon (Colchester)
Boldero & Filby Hair and Beauty (Norfolk)
Image Beauty Salon (Ipswich)
Blowers Hair And Beauty (Colchester)
Lavish Boutique Hair Couture (Bradwell)
Serenity Loves (Peterborough)
Lifestyle Salons (Milton Keynes)
The Cottage Hair & Beauty (Norwich)
Cocoon Hair and Beauty (Reading)
Brendan O'Sullivan Hair and Beauty (Amersham)

Chapter 2:

Beauty Salon of the Year
North East
Miss Independent (Middlesbrough)
Enhance Beauty Rooms (Alnwick)
Sirens Hair and Beauty Salon (Durham)
Button Beauty Academy Ltd (Whitley Bay)
Bel Viso (Stockton-on-Tees)
The Beauty Factory (Blyth)
Brow Bar Beauty (Middlesbrough)
English Rose Beauty Therapy (Stockton-on-Tees)
Innovations Beauty Clinic (Stockton)
Prima Beauty (Sunderland)

North West
Face Values (Altrincham)
Bodywise (Bolton)
5th Avenue Nails & Beauty (Culcheth)
Banks Health & Beauty (Carlisle)
Entourage Salon (Rochdale)
Glow Beauty Nails & Tanning Lounge (Morecambe)
Independent Woman Beauty Clinic (Liverpool)
Little Luxury (Warrington)
Posh Nailz (Rawtenstall)
Prestige Health and Beauty (Morecambe)

Yorkshire
De Lacy Hair & Beauty (Beverly)
Chocolate Beauty Spa (Leeds)
Beauty Matters (Leeds)
The Advanced Skin Clinic (Pontefract)
Radiance Beauty (Halifax)
Beauty Lounge (Doncaster)
Elixir Beauty (Halifax)
Podology (Saltburn-by-the-Sea)
Wax Inc (Sheffield)
Therapy Skincare (Halifax)

2. Hair Salon of the Year
North East
Guappo Hair Design (Durham)
Collective Hairdressing (Newcastle)
Steven Scarr Hairdressing (Durham)
Convey Salons (Middlesbrough)
Aspire Hairdressing (Middlesbrough)
Associates Hair Body & Mind (Durham)
Thomas Scott Hairdressing (Durham)
La Scissor Sisters (Middlesbrough)
The Cutting Lounge (Stockton-on-Tees)
Two Moons Hairdressing (Stockton-on-Tees)

North West
Hair by Michael Ford (St Helens)
Carriages Hair & Beauty (Bury)
Simon Townley Hair (Burnley)
Louise Fudge Hair & Beauty (Little Sutton)
Murray & Murray Hair (Rochdale)
Paul Kemp Hairdressing (Warrington)
Fox Hairdressing (Northwich)
Creative Hair & Beauty (Wigan)
Joni Belinda's Hair and Beauty Salon (Blackburn)
Antony for Hair (Bury)

Yorkshire
Wigs & Warpaint (Sheffield)
Bang Hair (York)
Salon 54 (Thirsk)
Brick Lane Hairdressersing (Catterick)
Renegade Hair Studio (Leeds)
Rewind Hair Lounge (Beverley)
Yazz Number One Hair Studio (Leeds)
Park Row Hair & Beauty (Brighouse)
Renaissance Hair & Beauty (Leeds)
BeBaBo Hairdressing (Harrogate)

3. Best Customer Service
North East
The Cutting Lounge (Stockton-on-Tees)
Associates Hair Body & Mind (Durham)
The Beauty Rooms (Blyth)
Sherlocks Hairdressing (Newcastle)
Reds Hair & Beauty (Sunderland)
U Salon (Newcastle upon Tyne)
Long Locks Hair & Beauty Lounge (Seaham)
Hobson & Holmes (Darlington)
Paul Bryan Salon (Jesmond)

North West
Absolutely Fabulous Hair & Beauty (Cheshire)
Just Nails & a Little Beauty (Widnes)
Onyx Hair, Nails & Beauty (Lymm)
Pinkies Polished Nails & Beauty (Chorley)
Renaissance (St Helens)
Omni Therapy Rooms (St Helens)
FRISØR Salon & Wellness (Hale)
Sugar Plum Hair and Beauty Salon (Macclesfield)
VaVaVoom (Wilmslow)
Halo Hair & Beauty (Congleton)
LimeLight (Warrington)

Yorkshire
Jennifer Holmes Hair & Beauty (Masham)
Beau Hair (Bedale)
Brick Lane Hairdressersing (Catterick)
Blu Hair & Pink Beauty (Wetherby)
Sessions Hair & Beauty Spa (Beverley)
Blake & Butler (York)
Millionhairs (Bradford)
Michael Andrew Hair Studio (York)
Adele Jones Hairdressing (Barnsley)
Baroque Hair (Harrogate)

4. Barbers of the Year
North East
Swagger & Slick Gents Grooming & Barbers (Middlesbrough)
City Gent (Newcastle)
Rusty's Barbers (Durham)
Nutters (Sunderland)
Alpha Male Grooming (Newcastle upon Tyne)
Humphrey & Wilson (Newcastle upon Tyne)
Rude Grooming (Middlesbrough)
Fenomen Salon (Sunderland)
Jill's Barber Shop (Newcastle)
SB Barbering Academy (Sunderland)

North West
The Gentry Grooming Co (Manchester)
The Gents Room (Preston)
Urban Gent Hairdressing (Manchester)
Close Male Grooming (Manchester)
Barbers Boutique (Manchester)
Attitude men's hair (Liverpool)
Benjamin Huthwaite Grooming (Liverpool)
Gents Code (Liverpool)
Jo & Cass (Lancaster)
Cartmel Barbers (Preston)

Yorkshire
Remedy Hairdressing (Leeds)
Just Men Barbers (Leeds)
Basement 68 (Leeds)
Crew (York)
Taylor Taylor Barbers (Sheffied)
Xanadu1816 (Bradford)
Barber & Mack (Harrogate)
Coldbath (Leeds)
North For Men (Leeds)
Wayne Anthony's Executive Barbers (Halifax)

5. Spa of the Year
North East
Spa at Ramside (Durham)
Aatiqah Boutique Spa (Gateshead)
The Garage Spa (Greta Bridge)
Lime House Spa (Durham)
Serenity Spa (Seaham)
Mineral House Spa at Crowne Plaza Newcastle - Stephenson Quarter (Newcastle upon Tyne)

North West
Bali Health Lounge (Manchester)
The Woodland Spa (Burnley)
Bella Spa (Manchester)
Spa Satori (Manchester)
Spa Beautiful (Warrington)
Portland Hall Spa (Southport)
Spa by Kasia at the Grosvenor Pulford Hotel & Spa (Chester)

Yorkshire
Spa 1877 (Sheffield)
Titanic Spa (Huddersfield)
Turkish Baths & Health Spa (Harrogate)
The Devonshire Arms Hotel & Spa (Skipton)
The Academy Spa (Harrogate)
The Spa at The Oaks (York)
Kuki Hair & Beauty Spa (York)

6. Best of Liverpool
Chic Hair & Nail Lounge
Voodou Liverpool
Parkes Young VIP Rooms
Herbert of Liverpool
White Haus Hair & Beauty
Bleach
Avant Garde
Vogue Hair & Beauty Lounge
Harrison Hair Studio
PRADO

7. Salon Based Make Up Specialist of the Year
Bellissimi Beauty (Yarm)
Painted Lady Makeover Studio (Liverpool)
The Make-Up Clinic (Cheshire)
The Glamour Pit (Liverpool)
Lilly Nail & Beauty (Manchester)
The Studio Hair and Beauty Salon (Cheshire)
Harry Jon Hair & Makeup Studio (Middlewich)
Le Keux Parties Vintage Salon (Leeds)
Peaches & Cream (Liverpool)
Essence (Nantwich)

8. Freelance Make Up Specialist of the Year
Megan Green (Megan Green Hair & Makeup, Masham)
Gemma Rimmington (Gemma Rimmington - Pro Makeup Artist, Middlesbrough)
Doniya Malik (Doniya Beauty, Bradford)
Louise Hall (Louise Hall Hair & Make Up Artist, Bolton)
Kate Martin (Kate Martin Make-Up Artist, Liverpool)
Amanda Bell (Amanda Bell Elite Makeup Artist, Seaham)
Rachael Dutton (Rachael Dutton Manchester Makeup Artist, Manchester)
Joanne Pearson (Absolutely Flawless Hair & Makeup, Stockport)
Jessica Campbell (Make Up By Jess, Manchester)
Lisa Moore (Mobile Make-Up Artist Manchester, Manchester)

9. Beautician of the Year
Alice Henry (Elixir Beauty, Halifax)
Faye Irvine (Beauty by Faye, Middlesbrough)
Beth Thurman (Banks Health & Beauty, Carlisle)
Chloe Simpson (Chloe Simpson Beauty, Stockton-on-Tees)
Helen Ward (Sirens Hair and Beauty Salon, Durham)
Laura Hancock (Pure Beauty & Holistics, Grimsby)
Kelly Cole (Renaissance, St Helens)
Kathryn Obrien Hindle (Bodywise, Bolton)
Samantha Lindsley  (Bel Viso, Stockton-on-Tees)
Sarah Ledgard (Chocolate Beauty Spa, Leeds)

10. Nail Technician of the Year
Bethany Denby (Bethany Anne Nails, Bradford)
Lydia Upjohn (Pinkies Polished Nails & Beauty, Chorley)
Charlotte Pilgrim (Charlotte's Nails, Sheffield)
Claire Rattigan (Cuticulture, Sheffield)
Gemma Lambert (Nail Team Studio, Doncaster)
Michelle Brookes (Beauty Lounge, Doncaster)
Nicola Harrison (Sheer Elegance Nail Salon and Training Studio, Ashton-under-Lyne)
Rachel Thompson (Nookie's Nail Academy, Middlesbrough)
Rebecca Abernethy (Matrix Nails & Beauty, Cheadle)
Sonia Stafford (Sonia Stafford - Nail Artist, Doncaster)

11. Junior Stylist of the Year
Amber Unsworth (Guappo Hair Design, Durham)
Helen Connolly (Kate Henshaw Hairdressing, Liverpool)
Alison Bell (The Hepburn Hair Project, Manchester)
Lacey Jones (Quiff’s, Liverpool)
Sophie Jones (PRADO, Liverpool)
VaVaVoom, Wilmslow
Lauren Webster (Jennifer Holmes Hair & Beauty, Masham)
Josh Cavanagh (Renegade Hair Studio, Leeds)

12. Best of Manchester
The Hair Bank
The Hepburn Hair Project
Umberto Giannini
Nicky Clarke
Rupert Hayes Hairdressing
Fretwell Bennett
Peter Marcus Hairdressing
Salvation Hair
The Dalton Street Salon
RCNQ

13. Colour Technician of the Year
Leigh Martin (Absolutely Fabulous Hair & Beauty, Cheshire)
Rachel Murray (Murray & Murray Hair, Rochdale)
Thomas Scott (Thomas Scott Hairdressing, Durham)
Chris Johnson White (White Haus Hair & Beauty, Liverpool)
Simone Spencer (BeBaBo Hairdressing, Harrogate)
Abigail Brown (The Hair Bank, Manchester)
Megan Green (Jennifer Holmes Hair & Beauty, Masham)
Nicola Johnson (Louise Fudge Hair & Beauty, Little Sutton)
VaVaVoom, Wilmslow

14. Salon Design of the Year
Aspire Hairdressing (Middlesbrough)
Associates Hair Body & Mind (Durham)
Jennifer Holmes Hair & Beauty (Masham)
BeBaBo Hairdressing (Harrogate)
VaVaVoom (Wilmslow)
Harrison Hair Studio (Liverpool)
Millionhairs (Bradford)
Opium (Cheshire)
Architecthair (Leeds)
Boilerhouse (Newcastle upon Tyne)

15. Stylist of the Year
Michael Convey (Convey Salons, Middlesbrough)
Ryan Courtney (Parkes Young VIP Rooms, Liverpool)
Emma Simmons (Salon 54, Thirsk)
Sarah Cotton (Bang Hair, York)
Andrea Daley (Barbara Daley Hair & Beauty, Liverpool)
Andrew Manion (Andrew Joseph Manion Hairdressing, Liverpool)
Robert Eaton (Rusell Eaton, Leeds)

16. Men Stylist of the Year
Benjamin Huthwaite (Benjamin Huthwaite Grooming, Liverpool)
Theo Petrocelli (The Gents Room, Preston)
Sophia Piccou (Suave Male Grooming, Chester)
Kelly Paton (Gentry Grooming Co, Manchester)
Neil Garrett (Basement 68, Leeds)
Ian Harrold (Attitude men's hair, Liverpool)
Humera Mansha (Xanadu1816, Bradford)
James Rainey (Rusty's Barbers, Durham)
Philip Unsworth (Guappo Hair Design, Durham)

17. Hair Extension Specialist of the Year
Hairfaeries (Manchester)
Emily Lily Luxury Hair Extensions & Beauty (Congleton)
Stephanie Hair Extensions (Birstall)
Godiva Hair Extensions (Thirsk)
Hairess Maines (Alnwick)
HeadKandy (Middlesbrough)
The Hair Extensions Boutique (Cheshire)
Sephora Hair Extensions (Middlesbrough)
Salon M (Newcastle upon Tyne)

18. Masseuse of the Year
Fiona Robinson (Banks Health & Beauty, Carlisle)
Joanne Craske (Bali Health Lounge, Manchester)
Helen O'Brien (Complete Health Clinic, Manchester)
Doug Clark (Dynamic Chiropractic, Manchester)
Laura Heywood (The Scented Garden, Chester)
Lauren Amery (Chocolate Beauty Spa, Leeds)
Hannah Burch (Rusell Eaton, Leeds)
Alex Egely (Liverpool Chiropractic Clinic, Liverpool)
Gina Tomsett (Elixir Beauty, Halifax)

19. Tanning Salon of the Year
Infinity Beauty Salon (Liverpool)
Tan Box (Birkenhead)
Jesmond Beauty Clinic (Newcastle upon Tyne)
Miss Independent (Middlesbrough)
Zensational (Manchester)
MACS Tanning Studio (Wallsend)
Shimmer 'N' Shine (Wallsend)
Spa Adelena (Leeds)
LS Sixteen Hair Tanning & Beauty (Leeds)
Glow Tanning Studio (Macclesfield)

20. Cosmetic Clinic of the Year
Diane Nivern Clinic (Manchester)
Worsley Laser Clinic (Manchester)
Dr Rashpal Singh Cosmetic (Middlesbrough)
Eden Aesthetics Norton Cosmetic Clinic Ltd (Norton-on-Tees)
Erase Aesthetics Clinic (Middlesbrough)
The Advanced Skin Clinic (Pontefract)
Skinfinity Cosmetic Clinic (Leeds)
Serenity Aesthetics (Leeds)
Dr Nyla Raja Medispa Wilmslow (Wilmslow)
SkinViva (Manchester)

21. Training Academy of the Year
EMF Hair, Beauty & Nail Training Academy (Barnsley)
North East Hair & Beauty Training (Durham)
Total Hair and Beauty Training Academy (Stockton-on-Tees)
Manchester International Beauty Academy (Manchester)
The Beauty Academy (Manchester)
KLMA Makeup Academy (Bury)
School of Make Up (Stockport)
Chill Out Training Academy (Knowsley)
Central Manchester College of Health & Beauty (Manchester)
Central College of Health & Beauty (Leeds)

22. Team of the Year
Rusell Eaton (Leeds)
Jon Kinsey Salon (Leeds)
Cutting Room Creative (Leeds)
Hair Cafe (Chester)
The Colour Room (Stockport)
Ethan Hull (Blackpool)
Jakata (Warrington)
Dangerfield & Keane (Harrogate)
Rosa Massimo (Bradford)
Essence (Nantwich)

23. Outstanding Salon of the Year
Synergy Hair (Harrogate)
The Vinery (Huddersfield)
Studio 18 Hair & Beauty Salon (Huddersfield)
Prestige Salon (Lancaster)
Envy Hair and Beauty Salon (Alderley Edge)
Loves Hair & Beauty (York)
En Route Hair & Beauty (Wakefield)
Charlie's Hair Salons (Wakefield)
Marie Clare Hair Salon & Beauty Rooms (Kingston-upon-Hull)
Salon 54 (Thirsk)

 

 


Our Sponsors & Partners