2014 Winners

Beauty Salon of the Year/ presented by Rachel Brown of the Hair and Beauty Awards

Cosmetic Clinic of the Year
Winner: Sugar Box Clinic (Newport)
Photo L-R: Chantalle Coombes and Richard Coombes

Cosmetic Dentist of the Year
Winner: Dr. Sarah Cuffin (Smile Studio, Penarth)
Photo L-R: Dr. Sarah Cuffin

Spa of the Year
Winner: Captiva Spa (Caerphilly)
Photo L-R: Sarah Bruton

Masseuse of the Year
Winner: Marcia Bennett (Aurora Health and Beauty, Cardiff)
Photo L-R: Marcia Bennett

Best Marketing Campaign

Winner: Capelli Salons (Bridgend)
Photo L-R: Stuart Baldwin, Adam Steele and Craig Williams

Fake Bake Therapist of the Year
Winner: Hayley Godden (Grace and Evie, Swansea)
Photo L-R: Hayley Godden

Fake Bake Spray Tanner of the Year
Winner: Kirsti Flynn (Salt Boutique, Milford Haven)
Photo L-R: Kirsti Flynn

Fake Bake Salon of the Year
Winner: Pure Beauty Salon (Welshpool)
Photo L-R: Cheryl Ball, Verity Johns, Sarah Rowland, Kirstey Fuller, Jess Kinsey and Heidi Rowland

Salon Design of the Year

Winner: Kamigata Aveda Lifestyle Salon
Photo L-R: Greg James, Tanith Lapit, Mathew Wickham, Tamsin Bryan and Phillip Cogin

Best of Swansea
Winner: Andrew Price (Swansea)
Photo L-R: Hannah Roderick, Morgan Lloyd

Best of Cardiff
Winner: ICE Hair Group (Cardiff)
Photo L-R: Ceri Elliott-Pitman, Darryn Pitman, Craig Lingard and Jordan Baker

Make Up Specialist of the Year
Winner: Andria Doran (Brideology, Swansea)
Photo L-R: Andria Doran and Abbie Doran

Nail Technician of the Year
Winner: Rachael Wheeler (Gelisy, Cardiff)
Photo L-R: Rachael Wheeler and John Wheeler

Beautician of the Year
Winner: Debbie Jones (Mirror Image Beauty, Aberdare)
Photo L-R: Debbie Jones



Beauty Salon of the Year /

North East winner: Glow Beauty (Wrexham)

Photo L-R: Rachel Brown, Sara Schoemark)

North West winner: Utopia (Menai Bridge)
Photo L-R: Stephanie Edwards, Beth Owen and Jessica Owen
South East winner: Blush (Cardiff)
Photo L-R: Carina Barcoe
South West and OVERALL winner: Irresistible (Swansea)
Photo L-R: Laurie Roberts, Lorna Roberts, Lucy Michael, Rebecca Clarke and Amy Roberts


 

Hair and Beauty Guru
Winner: George Jones (Bathing Beauty, Denbigshire)
Photo L-R: George Jones

Lifetime Achievement Award
Winner: Todaro’s Family (Todaro’s Hairdressing, Pembrokeshire)
Photo L-R: Todaro’s family

Junior Stylist of the Year
Winner: Timeika Pace (Nicky Michaels, Cardiff)
Photo L-R: Timeika Pace

Colour Technician of the Year
Winner: Sally Fitzgerald (Fitzgeralds, Welshpool)
Photo L-R: Sally Fitzgerald

Men’s Stylist of the Year
Winner: Carl Bull (Air-Hed, Cardiff)
Photo L-R: Carl Bull and Simon Harvey Mears

Women’s Stylist of the Year
Winner: Shelley Pengilly (Shelley’s Salon, Aberkenfig)br />



Hair Salon of the Year /

North East winner: Double Crown (Denbigh)

Photo L-R: Tracy Miller, Kieran Miller and Sam Roberts

North West winner: Utopia (Menai Bridge)
Photo L-R: Wendy Owen, Susan Todd
South East winner and OVERALL winner: Shelley’s Salon (Aberkenfig)
Photo L-R: Alisha Arthur, Eloise Jones, Shelley Pengilly, Joanna Davies, Shannie Tapner, Jessica Verity and George Bunch
South West winner: Jamie Hill (Swansea)
Photo L-R: Monta Kalmane, Nick Jones, Jamie Hill, Martine Van Rijswijk, Jess Smith and Charlotte Jones.


Charlee Drew

Josie Gibson

Make A Wish

Miss Wales

Polly James