FINALISTS 2017

South West
7th Heaven Hair & Beauty (Nelson)
Crowning Glory by Nadia (Swansea)
Hannah’s House of Hair (Milford Haven)
Morgan Fosters (Neath)
Kala’s Hair Boutique (Solva)
Vision Hair Design (Neath)
The Attic Hair & Beauty (Haverfordwest)
Trimlines (Pontyberem)
The Looking Glass Hair Salon (Swansea)
The Little House of Beauty (Blackwood)

South East
Slunks (Cardiff)
In Skin Clinic (Cardiff)
Eclipz Hair (Mountain Ash)
House of Hinton Hair Design (Cardiff)
Tousles Hair & Beauty (Newport)
Antonia’s Hair Design (Bridgend)
Hair Society (Caerphilly)
Ice Hair and Beauty Company (Cwmbran)
Iconic (Aberfan)
Wow! Hair Crew (Pontyclun)

Beauty Salon of the Year

This award acknowledges the best in the business. It goes to a salon that provides impeccable service, innovative and inspiring beauty treatments and results that always work.

North
Ivory Beauty (Wrexham)
Allure Beauty Salon (Denbigh)
Tranquillity Beauty Studio (Pwllheli)
Beautique (Porthmadog)
Beauty Bliss (Llanrwst)
Bella Boutique (Flint)
Beauty by Design (Mold)
Utopia Studios (Menai Bridge) 
The Feel Good Factor (Flint)
The Nail and Beauty Lounge (Menai Bridge)

Mid Wales

Beaunique (Brecon)
Beau Beauty (Llanidloes)
Beautiful You by Stacey Holder (Crossgates) 
JoJo Beauty Studio (Brecon)
Sunkissed Tanning & Beauty (Welshpool)
Glo Tanning & Beauty (Newtown)
Elaine’s Beauty Spot (Knighton)
Ancois Beauty Salon (Aberystwyth)
Pannache Beauty Salon (Brynmawr)
Pink Pamper (Merthyr Tydfil)

South East
Beauty Within (Caerphilly)
Infinity Beauty Therapy (Cardiff)
Mirror Image The Salon (Aberdare)
Beauty in Wonderland (Newport)           
Madame Wax (Cardiff)
Heaven Hair & Beauty Emporium (Gorseinon)                                                                                          Crystal Beauty (Pontypridd)                                                                                                                            Simply Bare (Cardiff)
Lipstick & Lashes (Mountain Ash)                                                                                                                              House of Beauty (Cardiff)

South West
Irresistible (Swansea)
Be... Nails and Beauty (Swansea)
Beauty by Emma (Bargoed)
Bella Beauty Rooms (Swansea)
Elegance Nails and Beauty (Swansea)                                                                                                      Bentley & Brown Couture Hair and Beauty (Swansea)
Chic Boutique (Newbridge)
Beauty by Lisa Curzon (Swansea)
Elexa Elegance Beauty (Swansea)
Gorgeous Nails & Beauty (Swansea)
Becky's Beauty Call at Beehive (Llanelli)

Outstanding Business of the Year

Hair Salon

This category recognises the salon with the best creative staff and the most comfortable surroundings.

Enchanted Hair and Beauty Unisex Salon (Wrexham)
Wow! Hair Crew (Pontyclun)
Timba Hair & Beauty Ltd (Cardiff)
The Scissor Station (Queensferry)
Stiwdio SOLO Studio (Pwllheli)
Vavoom Hair Salon (Cardiff)
Squires Hair Design (Burry Port)
KPS Hair Lounge (Bala)

Customer Service

This award goes to an establishment that provides the best customer service to their clients.

The Hair Whisperer (Swansea)
Lloyd Griffiths Salon (Cwmbran)
Miss Jones Hair and Beauty (Pembroke)
Mad Images (Mountain Ash)
Taylor & Pearson Hairdressing (Old Colwyn)
The Cutting Mill (St Asaph)                                                 
Coast Hair Studio (Bridgend)
Belle Toujours (Cardiff)

Beauty Salon

This accolade goes to a salon that provides high-quality service, inspiring beauty treatments and outstanding results.

Eden Beauty (Crymych)
Belle Boutique (Mountain Ash)
Peaches Beauty (Cwmbran)
Karma Beauty Salon (Abertillery)
Vamp Beauty Salon (Bangor)
The Beauty Rooms (Porthcawl)
Tiger 21 Beauty (Neath)
Pinkie Treats (Carmarthen)
Steph’s Beauty Lounge (Holywell)
The Lash Lounge Hair & Beauty (Bangor)

Best of Cardiff

This category recognises a Cardiff-based salon that has successfully established itself within the local hair and beauty sector and is recognised and respected as an expert in its trade.

Michelle Marshall Salon
Guy Christian Salon
Divine Beauty
I.C.E Hair Group
Gondi Lifestyle Salon
Aurora (Cardiff)
Luna Organic Beauty Boutique
Rivers & Hughes
Slunks
Richard Anthony Hair and Beauty

Best of Swansea

This category recognises a Swansea-based salon that has successfully established itself within the local hair and beauty sector and is recognised and respected as an expert in its trade.

Jamie Hill Salon
Aspire Art of Hair
The Hair Lounge
Bello Capelli
Dash Hair Design
Hobo Hair Design
iSalon
The HairShop
Lara Johnson Lifestyle
No86 Beauty 

Spa of the Year

This category recognises those safe havens and hidden gems that allow visitors to rest, be pampered, and rejuvenate their body and spirit.

North
Tre-Ysgawen Hall (Llangefni)
Springs Spa (Llanrhaeadr)                                                                                                                                                      

The Moat Spa at Ruthin Castle Hotel (Ruthin)                                                                                                                                         

Aberconwy Resort & Spa (Conwy)                                                                                                                           

 Elegance Spa (Llangollen)
The Oriel Country Hotel & Spa (St. Asaph)                                                                                                                        

 The Quay Hotel & Spa (Conwy)

Mid Wales
The Spa Plat Talgarth (Machynlleth)
The Cliff Hotel Spa (Cardigan)
Cyfie Farm Farm Cottages and Spa (Llanfihangel)                                                                                       

  Peterstone Court Hotel & Spa (Llanhamlach)                                                                                           
The Rock Spa at Metropole Hotel (Llandrindod)                                                                                                                                 

  Lake Vyrnwy Hotel & Spa (Llanwddyn)                                                                                                                                   

Nant Ddu Lodge Hotel & Spa (Nant Ddu Lodge Hotel & Spa)

South
Captiva Spa & Lounge (Caerphilly)
Park Spa at Stradey Park Hotel (Llanelli)
Fusion Spa at Bryn Meadows (Caerphilly)                                                                                                                                                                             

 Heywood Spa Hotel (Tenby)                                                                                                                        

Mercure Cardiff Holland House Hotel and Spa (Cardiff)                                                                                       

Laguna Spa at Park Plaza Cardiff (Cardiff)

Freelance Hair & Make Up Specialists of the Year

This award commends a gifted individual known for their impeccable hair-care and make-up application skills and ability to provide their clients with a flawless look for any occasion.

North
Georgia Savage (Georgia Savage Make-Up Artist, Wrexham)
Sara Wyn Williams (Hair by Sara, Caernarfon)
Jemma Weaver (Jemma Weaver Makeup Artist & Beauty, Wrexham)
Jessica Molyneux (Mobile Hairdressing by Jess, Llanfairpwllgwyngyll)                                                                                   

Stacey Cartwright-Jones (Stacey C-Jones, Wrexham)
Jasmine Paige (Makeup & Beauty with Jasmine Paige, Llanfair Caereinion)
Matt Williams (Matte Makeup and Hair, Holyhead)
Rhiannon Pritchard (Rhiannon Pritchard Make-Up Artist, Conwy)                                                                                         
Catherine Williams (Catherine Williams Wedding Make Up Artist, Caernarfon)

South
Laura Jayne James (Laura Jayne James, Swansea)
Andria Doran (Brideology, Swansea)
Jessica Jay Pulman (Jessica Pulman Hair & Makeup, Merthyr Tydfil)                                                                                  
Gemma Thomas (Gemma Thomas – Make Up Artist – All Made Up, Merthyr Tydfil)                                                                                   Nicole Devereux (Nicole Devereux Make Up Artist, Pemboke)
Nicola Anderson (Make-Up By Nicola, Carmarthen)
Farhana Ali (Farhana Ali, Swansea)
Jodie Shires (Minxies Bridal Make Up & Hair, Cardiff)
Jessica Gago (Jessica Gago Makeup Artist, Swansea)
Jessica Gago (Gower Glow. Katie Lancey – Freelance Makeup Artist, Swansea)

Make Up Salon of the Year

This award acknowledges the hard work, determination and passion implemented by owners, management and staff to ensure a haven for clients and flawless results.

Dollybirds Beautybar (Llandudno)
Faces by Poppy (Bangor)
House of VIP (Barry)
Jenna McDonnell (Newport)
Jess Mac Studio (Brecon)
SXY EYES Brow, Lash & Makeup Bar (Flint)
Spotlight Makeup Studio (Swansea)                                                                                                            
Hairs N Graces (Talbot Green)

Cosmetic Clinic of the Year

This category recognises a clinic with amazing staff that provides a fantastic overall experience to their customers. The Cosmetic Clinic of the Year offers the best innovative treatments from Botox to IPL and leaves us feeling gorgeous and confident.

Face Cosmetics (Cardiff)
Complexion Medi Spa & Laser Clinic (Newport)
1192 Laser & Beauty Clinic (Swansea)
Ice Body Sculpting & Advanced Skin Care (Cardiff)
Azira Aesthetics Ltd (Cwmbran)
Triggs & James Metrospa (Swansea)
The Me Clinic (Cardiff)
LaserWise Skin & Beauty Clinic (Cardiff)
Cardiff Cosmetic Clinic (Cardiff)
Philtronics Wellbeing Clinic (Aberdare)

Hair Extensions Specialist of the Year

Due to the high demand for luscious looks, this category rewards and recognises those who specialise in this field. Whether it is bonds of weaves or a more complex procedure, these specialists ensure they provide the best service and ensure impeccable hair treatment to suit the needs of their clients.

Natalina’s Hair Extensions & Beauty (Narberth)                                                                                        

Signature Lengths Hair Extensions (Neath)                                                                                                        

Vanity Lounge (Swansea)                                                                                                                 

 Longhairdontcare Extensions (Tredegar)
Unique Hair and Tanning Academy (Pengam)
Laurie Williams The Hair Extension Specialist (Pembroke Dock)
Trendy Lox Hair Extensions & Beauty (Swansea)
Coray And Co (Cardiff)
Transform Xtensions (Pencoed)                                                                                                             

Georgia’s Hair Extension Specialist (Aberystwyth)

Masseuse of the Year

This category celebrates those individuals with magic hands! It's internationally known that there is no better stress-reliever than a massage. The Masseuse of the Year award goes to an individual, whose clients have received excellent service and amazing results.

Vickie Cameron-Davies (All Things Therapy, Bridgend)
Jade Goddard (The Beauty Lounge Valley, Valley)
Denise Owen (Denise Owen Massage Therapy, Pencoed)                                                                                          

Katie Thomas (Heywood Spa Hotel, Tenby)                                                                                                                        

 Sian Hudson (Healing Hands Beauty & Holistic Therapy, Conwy)

Nail Technician of the Year

This award celebrates a talented person who ensures their clients' nails are always groomed to perfection.

Laura Williams (Pretty Miss Nails & Beauty, Abertillery)  
Suzanne Saunders (B'Spoilt, Caerleon)                                                                                 
Rebecca Fuller (Bex’s Beauty, Llanelli)                                                                                                                                           

Carly Ritchie (Decadence Nails & Beauty, Swansea)                                                                                    

Sophie Pritchard (Creative Claws, Holyhead)                                                                                             

Katherine Taylor (Fancy Fingers, Prestatyn)                                                                                                

 Emma Bernard (Nailed It, Welshpool)                                                                                                                

Sera Williams (Ffeil a Stril, Pen-y-groes)
Jody Marie Rogers (Fingers N Toes, Newport)                                                                                                        

 Hannah McAndrew (Creative Academy Bridgend, Bridgend)

Junior Stylist of the Year

This category celebrates the emerging talent in the Welsh hairdressing industry and rewards them for their great skills at this early point in their career.

Chloe Richards (iSalon, Swansea)                                                                                                              

Rachael Prince (Head Office Creative Hair Studios, Wrexham)
Kay Lee Ashman (Tousles Hair & Beauty, Newport)
Danielle Humphreys (Iconic, Aberfan)                                                                                                                                                              Kerry Humphreys (Moncrieffe Hair, Criccieth)                                                                                                  

Beautician of the Year

This category recognises a person who makes a potentially painful procedure as painless as possible, whether it is hot wax, tweezers or another beauty procedure. The recipient is a 'go to' beauty expert and someone who successfully builds extremely close and trusted relationships with their clients.

Sharlene Dunn (JoJo Beauty Studio, Brecon)
Sarah Griffihs Smith (Beautique, Porthmagod)
Frrah Illahi (Visible Changes, Cardiff)                                                                                                      

Michelle Collins (Get Gorgeous Beauty & Training, Pontypridd)                                                          

  Victoria Roberts (Salon One 20, Wrexham)                                                                                         

Angharad Roberts (Brow & Beauty Bar, Bangor)                                                                                    

 Hayley Godden (Mobile Beauty by Hayley, Swansea)
Lowri Vaughan-Hadley (Lowri's Vanity House, Tycroes)

Tanning Salon of the Year

This award acknowledges the hard work, determination and passion implemented by owners, management and staff of a tanning salon to ensure a haven for clients and flawless result.

Tans & Hands (Cardiff)
Glo Tanning & Beauty  (Newtown)                                                                                                            

Sunkissed Tanning & Beauty (Welshpool)
Elexa Elegance Beauty (Swansea)
Crystal Beauty (Pontypridd)
Acute Tanning II (Cardiff)
Glöden Tanning & Beauty (Cardiff)

Barbers of the Year

This category recognises those who provide top class service and treatments to men, from a hair cut to a beard trim, this is the one stop-shop for male grooming.

Jim The Trim (Neath)
SWYD (Swansea)
Lottie’s Barber Shop (Welshpool)                                                                                                                                     

Barber Ink Ltd (Swansea)
Blades Gents Barbers (Wrexham)
Salty Beards Barber Co (Swansea)
Bangz Barber (Carmarthen)
The Barber Shop at Captiva (Caerphilly)
Hard Knock Barbers (Swansea)
Sophs Barbershop (Llanbedr)

Men’s Stylist of the Year

Male grooming has seen a sharp rise in recent years and this category celebrates those who make Welsh men even more gorgeous than usual.

Ashley Hudson (Jim The Trim, Neath)                                                                                                     

  Thomas Evans (Barber Ink Ltd, Swansea)
Sophie Collins (Sophs Barbershop, Llanbedr)                                                                                                               

 Anthony Hancock (SWYD, Swansea)                                                                                                            

Steve Wojdyta (Raw Gentleman, Wrexham)                                                                                            
Jay Bura (Oojufink, Cardigan)                                                                                                                                           

 Charles Fencott (Salty Beards Barber Co, Swansea)

Stylist of the Year

This accolade is awarded to a talented and passionate stylist who has shown creative flair for styling their clients following the latest fashion highlights.

Janelle Aziz (Gondi Lifestyle Salon, Cardiff)
Meinir Wyn Roberts (Moncrieffe Hair, Criccieth)                                                                                          

Morgan Rennie (Morgan Rennie Hair & Beauty, Llansteffan)                                                                       

 Shelley Pendgilly (Shelley’s Salon ,Bridgend)
Michelle Marshall (Michelle Marshall Salon, Cardiff)                                                                               
Guy Christian (Guy Christian Salon, Cardiff)
Emma Powell (Lara Johnson Lifestyle, Swansea)

Colour Technician of the Year

This category recognises the talents of colour specialists who can make beautiful cuts come to life in a spectrum of shades and highlights.

Chelsea Thomson (Slunks, Cardiff)
Jenny O’Neill (Guy Christian Salon, Cardiff)
Lindsey Murphy (Lara Johnson Lifestyle, Swansea)
Rosie Jones (Rosie Jones – Hair Artist, Brecon)
Donna Wallbank (Kutz N Kurlz Hair & Beauty, Brynmawr)
Angharad Wright (Rees Hair Studio, Machynlleth)
Louisa Thomas (Todaro’s Hairdressing, Haverfordwest)

Salon Design of the Year

The category celebrates the most stylish and comfortable salon, be it hair, beauty or cosmetic.

Crowning Glory by Nadia (Swansea)
Urban M Salon (Bangor)
Timba Hair & Beauty Ltd (Cardiff)
Morgan Edward (Carmarthen)
The Hair Lounge (Swansea)
I.C.E Hair Group (Cardiff)
Gondi Lifestyle Salon (Cardiff)

Training Academy of the Year

This category recognises those who provide excellent training to the future masseuses, make-up artists, nail technicians and hair stylists, who will one day make sure we all look amazing.

CS Beauty Academy (Wrexham)
Mode Academy (Prestatyn)
Unique Hair and Training Academy (Pengam)
Utopia (Narberth)
Academy of Hair & Beauty (Bridgend)
Andrew Price Academy (Carmarthen)
HB Training (Haverfordwest)

Creative Oceanic Recognition Award

This category acknowledges an establishment for its hard work and for constantly delivering amazing results to their clients.

Morgan Edward (Carmarthen)
TH1 Hairdressers (Bangor)
Ashley Daniels (Newport)
Spirit Hair Team (Ystrad Mynach)
Capelli Salons (Bridgend)
The Beauty Barn (Llandysul)
Ken Picton (Cardiff)

Team of the Year

This category recognises and rewards the commitment and dedication of a salon's entourage that provides a service of the highest standard.

Klee’s Hair & Nails (Prestatyn)                                                                                                                         

No86 Beauty (Swansea)
Renatus Hair & Beauty (Milford Haven)
Salon One 20 (Wrexham)
Salt Hair & Beauty Boutique (Milford Haven)                                                                                                

  Scarlet Knight (Talbot Green)
Bauhaus Hair Salon (Cardiff)
The Hair Lounge (Swansea)



 

Latest News

  • Finalists for 2017 are announced

    Check out our finalists...
    Read More

  • Charity Partner

    Our 2016 Charity Partner for The Welsh Hair & Beauty Awards is Make A Wish...
    Read More

  • Get Involved

    Download the booking form to confirm your place at the Welsh Hair & Beauty Awards 2016...
    Read More


Our Sponsors & Partners